Szanowni Państwo,

Gmina Słomniki walczy z niską emisja, poprzez m.in.

  • realizację programów wymiany kotłów i montażu odnawialnych źródeł energii
  • kontrole palenisk na terenie gminy Słomniki
  • kontrola jakości powietrza dzięki zamontowanym pyłomierzom
  • inwentaryzacja źródeł ogrzewania
  • badania kamerą termowizyjną
  • edukacja ekologiczna

Informacje na temat dostępnych programów wymiany kotłów i montażu OZE mozna uzyskać u ekodoradcy tel. 123881102, wew. 140, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Urząd Miejski w Słomnkach ul. T. Kościuszki 64, 32-090 Słomniki.

   

Uważaj, Twój piec może wymagać wymiany!

Zgodnie z Uchwałą Antysmogową przyjętą przez Województwo Małopolskie masz obowiązek wymienić stary piec lub kocioł:

  • poniżej 3 klasy – do końca 2022 r.
  • kotły 3 i 4 klasy – do końca 2026 r.
  • kotły 5. klasy zainstalowane przed 1 lipca 2017 r. mogą być eksploatowane do końca swojej żywotności

Wszystkie nowo instalowane urządzenia na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu, określone Rozporządzeniem Komisji Europejskiej 2015/1189 z dnia 28.04.2015r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2009/125/W/E w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe. Więcej o tym TUTAJ.

 

 EKOINTERWENCJA

Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowej TUTAJ.

Dofinansowanie do wymiany kotłów i program Czyste Powietrze.

Z Programu można uzyskać dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Szczegóły u ekodoradcy oraz w Portalu Beneficjenta TUTAJ.

Aby złożyć wniosek w Programie Czyste Powietrze, należy założyć konto w aplikacji internetowej Portal Beneficjenta portal.wfos.krakow.pl na stronie internetowej WFOŚiGW w Krakowie www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/, pobrać wniosek, wypełnić, a następnie przesłać drogą elektroniczną poprzez Portal Beneficjenta. Wnioskodawca zobowiązany jest również do wydrukowania wniosku z Portalu Beneficjenta, opatrzenie go swoim podpisem i dostarczenie w postaci papierowej wraz z załącznikami (z wymaganymi podpisami) do Urzędu Miejskiego w Słomnikach, ul. T. Kościuszki 64, 32-090 Słomniki.Gdzie mogę uzyskać pomoc w jego wypełnieniu bez konieczności wyjazdu do Krakowa?

Pomoc w wypełnieniu wniosku można uzyskać u doradców energetycznych WFOŚiGW, infolinia 12 422 94 90 wew. 2 oraz u ekodoradcy w Urzędzie Miejskim w Słomnikach, tel. 123881102 wew. 140.

Jaką konkretną pomoc można uzyskać u ekodoradcy w Urzędzie Miejskim w Słomnikach?

Na podstawie porozumienia odpisanego pomiędzy Gminą Słomniki a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od października 2019 r. wnioski do Programu Czyste Powietrze można składać za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Słomnikach. Zakres pomocy obejmuje pomoc w jego wypełnieniu, weryfikację oraz przekazanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Z powodu zagrożenia epidemicznego obecnie procedura ta odbywa się w większości drogą elektroniczną: mailową i telefoniczną.

Niezbędnik dotyczący walki z niską emisją TUTAJ

 Ekodoradca w mediach społecznościowych TUTAJ